کارگروه الگوی پیشرفت اسلامی- شهرقم

کار گروه شهید آیت الله مرتضی مطهری

کارگروه الگوی پیشرفت اسلامی- شهرقم

کار گروه شهید آیت الله مرتضی مطهری

کارگروه الگوی پیشرفت اسلامی- شهرقم

کارگروه الگوی پیشرفت اسلامی شهر مقدس قم (کارگروه آیت شهید مرتضی مطهری) اولین نشست رسمی خود را در تاریخ 14 تیرماه 1392 با همکاری کارگروه شهیدآیت الله مفتح در پردیسان برگزار نمود
این کارگروه در کنار سایر کارگروه های الگوی پیشرفت اسلامی به عنوان زیر مجموعه های شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی مشغول به فعالیت می باشد.

طبقه بندی موضوعی

بسم الله الرحمن الرحیم

 پیش فرضهای کارنامه خوانی حول موضوعات انتقال نظام

 "کارنامه خوانی[1] حول موضوعاتِ انتقال نظام"  طرحی در راستای  تقویت  اصول  و گفتمان انقلاب در فضای انتخابات است(طرحی در راستای ارتقای فرهنگِ سیاسی جامعه) -که ان شاء الله با به کارگیری آن در مساجد و هیئات کشور، تشکل های دانشجوئی  و رسانه ها- ابزاری قاعده مند برای تشخیص اصلح در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. این طرح بر اساس اصول و مبانی انقلاب اسلامی پیشنهاد شده است؛ که در ذیل به برخی از این اصول اشاره می شود:

 1.   بر اساس "ادبیات انقلاب"، مسیر تکامل انقلاب اسلامی دارای پنج مرحله ی انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، کشور اسلامی و تمدن بین الملل اسلامی است ؛ که هم اکنون در مرحله تاریخی  تشکیل دولت اسلامی قرار داریم. [2]

2.   بر اساس "ادبیات انقلاب" دولت اسلامی عبارت است از دولتی که علاوه بر انطباق رفتار کارگزارانش با اسلام، اصول اسلام را مبنای برنامه ریزی داخلی و خارجی نهادهای برنامه ریزی  نظام قرار دهد.[3]

 3.   بر اساس " ادبیات انقلاب" الگوها و مدل های غربی توسعه، پاسخگوی و محقق کننده اصول و ارزشهای اسلامی انقلاب نیست[4] و لازم است که نخبگان برای تحقق اصول اسلامی انقلاب، الگوی پیشرفت اسلامی را تولید کنند. در ادبیات انقلاب در راستای دستیابی به اصول اسلامی انقلاب و دولت اسلامی– به ویژه عدالت- دهه چهارم انقلاب به عنوان دهه پیشرفت و عدالت نامگزاری شده است و لازم است در مسیر دستیابی به اصول انقلاب و عدالت و پیشرفت، الگوی پیشرفت اسلامی تولید شود.[5]

 4.  بر اساس "ادبیات انقلاب" مجلس شورای اسلامی دو وظیفه اساسی نظارت و تقنین را بر عهده دارد؛ که طبیعتا در دهه پیشرفت و عدالت باید از این دو ظرفیت در مسیر دستیابی به الگوی دولت اسلامی استفاده شود. مجلس می تواند علاوه بر زمینه سازی و تشویقِ سایر مراکز کشور در مسیر دستیابی به الگوی پیشرفت اسلامی خود نیز به فکر تقنین بر محور اصول[6]  و شاخص های اسلامی انقلاب باشد؛ که البته برای دستیابی به این مهم علاوه بر تولید مدل تقنین اسلامی، تغییر در آیین نامه اداره مجلس یک ضرورت است.  

5.   بر اساس "ادبیات انقلاب" برای دستیابی به مجلسی متناسب با مرحله تکاملی الگوی پیشرفت اسلامی، علاوه بر نظارت شورای نگهبان برصلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس،حضور[7] قاعده مند و شاخص محور مردم و جوانان و جریانهای مطالبه گر و آرمان خواه در انتخابات ضرورتی غیر قابل انکار است.  طرح کارنامه خوانی پیشنهادی برای قاعده مند نمودن حرکت شاخص محور مردمی در انتخابات است و در این طرح میزان تسلط نامزدها به اصول اسلامی انقلاب، اصلی ترین شاخصی است؛ که مردم بر اساس آن صلاحیت نامزدها را تشخیص می دهند. طبیعی است که ارتقای حساسیت مردمی نسبت به اصول و گفتمان انقلاب هزینه بی توجهی به اصول و شاخص ها را برای نامزدهای جناحی افزایش می دهد.

 6.   بر اساس "ادبیات انقلاب"  اگر بخواهیم به مرحله تکاملی الگوی پیشرفت اسلامی و تحقق اصول و شاخص های اسلامی در جامعه دست یابیم؛ لازم است تا موضوعات انتقال به این مرحله از تکامل را شناسائی نمائیم. توجه و برنامه ریزی برای "موضوعات انتقال نظام به مرحله الگوی پیشرفت اسلامی و دولت اسلامی"،  عامل انتقال به این مرحله از تکامل نظام مبارک جمهوری اسلامی است.  بدون اشراف و توجه نمایندگان مجلس به موضوعات انتقال نظام، زمینه توجه به این موضوعات منتفی و بالمآل دستیابی به الگوی پیشرفت اسلامی و دولت اسلامی محقق نخواهد شد.

 7.   مبتنی بر موارد فوق، تکامل نظام اسلامی و تحقق اصول اسلامی انقلاب وابسته به برنامه ریزی برای موضوعات انتقال نظام است و کارنامه خوانی مردمی حول "موضوعات انتقال نظام"  به تشخیص نمایندگان متناسب با این مرحله از تکامل جامعه و بالمآل رسیدن جامعه به  مرحله ی الگوی پیشرفت اسلامی کمکی شایان می نماید.


[1] . در یک نظام اجتماعى و سیاسى و در نظام جمهورى اسلامى، کارنامه‏ى دستگاه‏ها معدل آن دستگاه‏ها را مشخص مى‏کند. معدل دستگاه‏هاى مختلف، معدل هر قوه از قواى سه‏گانه و دستگاه‏هاى عمده‏ى کشور را مشخص مى‏کند و مجموع معدل قواى سه‏گانه، معدل نظام را معین مى‏کند. سهامداران نظام، ملت ایرانند؛ شما ملت ایران صاحب نظام جمهورى اسلامى هستید. شما با شناخت معدل دستگاه‏ها و بر اساس آن، و با شناخت این‏که چقدر مدیران کشور از عهده‏ى کار خود برآمده‏اند، درباره‏ى مدیران کشور تصمیم‏گیرى مى‏کنید. این، یک نظام سالم است. ساخت قانون اساسى هم ما را به این سمت هدایت و به ما کمک مى‏کند.

 بیانات امام خامنه ای در صحن جامع رضوى مشهد مقدس‏2/1/1383

 نمایندگان مردم در مجلس شوراى اسلامى که مى‏خواهند به مجلس بروند، باید بدانند که مردم، بخصوص با این محبت و هوشمندى و احساس مسؤولیتى که از آنها در انتخابات اخیر مشاهده شد، با نمایندگان عقد اخوت نبسته‏اند. مردم از نماینده، کار، ابتکار و مشارکت در طرحهاى مهم و لوایح را توقع دارند. توقع مردم از نمایندگان خود در مجلس و دولت و در هر نقطه‏یى که نماینده‏یى دارند، این است که همه‏ى ظرفیت و تلاش خود را به‏کار بگیرند تا بتوانند آنچه را که مورد انتظارشان است و برطبق اهداف اسلامى هم است، در اختیار مردم بگذارند و آن را انجام دهند.

 بیانات امام خامنه ای اسلامى در صحن جامع رضوى مشهد مقدس‏2/1/1383

 [2] . بنده دو سه سال قبل در یکى از همین جلسات گفتم ما یک انقلاب اسلامى داشتیم، بعد نظام اسلامى تشکیل دادیم، مرحله‏ى بعد تشکیل دولت اسلامى است، مرحله‏ى بعد تشکیل کشور اسلامى است، مرحله‏ى بعد تشکیل تمدن بین‏الملل اسلامى است. ما امروز در مرحله‏ى دولت اسلامى و کشور اسلامى قرار داریم؛ باید دولت اسلامى را ایجاد کنیم.

 ‏بیانات امام خامنه ای در دیدار مسؤولان نظام‏6/8/1383-

 [3] . اگر دولت ما اسلامى شد، آن وقت کشورمان اسلامى خواهد شد.................. معناى شعار دولت اسلامى این است که ما مى‏خواهیم اعمال فردى، رفتار با مردم، رفتار بین خودمان، و رفتار با نظامهاى بین‏المللى و نظام سلطه‏ى امروز جهانى را به معیارها و ضوابط اسلامى نزدیکتر کنیم. این شعار، بسیار باارزش است؛ ان‏شاءاللَّه به این شعار پایبند بمانید و این تلاش را جدى‏تر، بى‏آسیب‏تر و واقعى‏تر کنید؛ چون گامى بلند خواهد بود در راه رسیدن به آن هدفها.

 بیانات امام خامنه ای ‏ در دیدار رئیس جمهور و هیأت وزیران‏‏-‏ 8/6/1384

اسم ما که دولت اسلامى باشد، کافى نیست؛ والّا قبل از ما چند دولت جمهورى اسلامىِ دیگر در منطقه‏ى ما و آفریقا و جاهاى دیگر وجود داشته و الان هم هست. قبل از انقلاب، در جایى دولتى تشکیل شد که ما شوخى مى‏کردیم و مى‏گفتیم جمهورى اسلامى امریکایىِ فلان جا! آن دولت با نام جمهورى اسلامى هم بود. بنابراین اسم ما دولت اسلامى باشد، کافى نیست؛ باید عمل و جهتگیرى ما اسلامى باشد. اگر در اینها اختلال پیدا شد، حرکت مستمر و مداوم و پوینده‏یى که لازم است تا دولت اسلامى به صورت کامل شکل بگیرد، دچار نُکث مى‏شود و طبعاً کار عقب مى‏افتد. البته دولت اسلامىِ کامل به معناى واقعى کلمه، در زمان انسان کامل تشکیل خواهد شد؛ ان‏شاءاللَّه. خوشا به حال کسانى که آن روز را درک مى‏کنند. همه‏ى ما انسانهاى ناقصى هستیم. ما به قدر توان و تلاشِ خود مى‏خواهیم مجموعه‏ى کارگزاران حکومت را - که خودمان هم جزو آنها هستیم - به نقطه‏یى برسانیم که با نصاب جمهورى اسلامى تطبیق کند. ما مى‏خواهیم خود را به حد نصاب نزدیک کنیم.

بیانات امام خامنه ای ‏ در دیدار رئیس جمهور و هیأت وزیران‏‏-‏ 8/6/1384

نظام اسلامى، نظامى است بر پایه‏ى مبانى اسلام. هر جا که توانسته‏ایم وضع موجود و ساختار کنونى نظام خودمان را بر پایه‏ى اسلام قرار بدهیم، این خوب است، مطلوب است؛ هر جا نتوانستیم، سعى ما باید این باشد که آن را بر همان پایه و مبناى اسلامى قرار بدهیم؛ از او نباید تخطى کنیم. این هدف ماست.

بیانات امام خامنه ای در دیدار روسای سه قوه و مسئولان بخشهای مختلف نظام 19/6/1387

 [4] . ما حالا باید براى شکستن این طلسم فکر کنیم؛ کدام طلسم؟ این طلسم که کسى تصور کند که پیشرفت کشور باید لزوماً با الگوهاى غربى انجام بگیرد. این وضعیت کاملاً خطرناکى براى کشور است. الگوهاى غربى با شرایط خودشان، با مبانى ذهنى خودشان، با اصول خودشان شکل پیدا کرده؛ به علاوه ناموفق بوده. بنده به طور قاطع این را می گویم: الگوى پیشرفت غربى، یک الگوى ناموفق است.»

 بیانات امام خامنه ای در دیدار اساتید دانشگاههاى خراسان‌ در دانشگاه فردوسى مشهد۱۳۸۶/۰۲/۲۵

[5] . واقعاً از افراد متفکر هم استفاده بشود و بنشینند الگوى پیشرفت را طراحى کنند. چون این دهه، دهه‏ى پیشرفت و عدالت است. ما پیشرفت را با عدالت با هم آوردیم؛ یعنى درست نقطه‏ى مقابل آن چیزى که در دنیاى مادىِ امروز مطرح است. آنها میگویند ما اگر بخواهیم در پیشرفت، رعایت این مسائل عدالتى را بکنیم، آن پیشرفت به دست نخواهد آمد، بنابراین عدالت را میگذاریم بعد از آنکه پیشرفت را حاصل کردیم. آن وقت با راه‏هاى جبرانى مثل همین بیمه‏ها و کمکها، تا آن حدى که بشود - که غالباً هم نمیشود - جبران میکنیم. ما میگوئیم نه، پیشرفتِ همراه با عدالت. در ذات این پیشرفت، عدالت بایستى ملحوظ شده باشد. خوب، این الگو لازم دارد؛ بنشینید الگویش را ترسیم کنید. این، نگاه کلانى خواهد بود به آینده‏ى کشور. و شما چهار سال فرصت دارید؛ این چهار سال میتواند یک پایه‏گذارى باشد که هر کسى هم بعد از شما آمد، این پایه‏گذارى شما راهنماى او باشد.

 بیانات امام خامنه ای در دیدار اعضاى هیئت دولت۱۳۸۸/۰۶/۱8

[6] . البته در عرصه‌ى عمل هم خیلى کارها باید انجام بگیرد که یکى از آنها این است که عدالت را یک معیار و یک سنجه‌ى اساسى در قانونگذارى بدانیم. این نکته، قابل توجه نمایندگان محترم مجلس و شوراى نگهبان است که در قانونگذارى بالخصوص به مسئله‌ى عدالت و همچنین رصد دائمى آن توجه شود.

بیانات امام خامنه ای در دومین نشست اندیشه‌هاى راهبردى‌ 27/2/1390

 [7] . همیشه این ملت نیاز دارد به این‏که مسؤولان او پاسخگوى مسؤولیتهاى بزرگ خودشان در مقابل ملت باشند و روح پرسشگرى در مردم وجود داشته باشد و همیشه زنده بماند. اینها شعارهاى گذرا نیست؛ ابعاد و جوانب گوناگون وظایف ما مسؤولان و همچنین مطالبات ملت را براى ما روشن مى‏کند.

بیانات امام خامنه ای‏ در صحن جامع رضوى‏ 1/1/1384

عده‏یى براى تلاش و وظیفه‏ى خود در مقابل این ملت، توجه به نیازها و آرمانها را ملاک عمل قرار نمى‏دهند.

 بیانات امام خامنه ای‏ در صحن جامع رضوى‏ 1/1/1384

  مردم بایستى هوشمندانه و آگاهانه انتخاب کنند و در میان نامزدهاى گوناگون، کسى را که احساس مى‏کنند به این معیارها نزدیک است، برگزینند؛ این یک کار بزرگ است و کار شما مردم است.

بیانات امام خامنه ای‏ در صحن جامع رضوى‏ 1/1/1384

 

  • admin

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی